Przejdź do treści

MLM – praca i zarobki️, czy marketing sieciowy jest dochodowy?

W mediach społecznościowych można znaleźć ogłoszenia oferujące dodatkowe zarobki bez wychodzenia z domu. Jest to praca w MLM. Niestety wizja szybkiego wzbogacenia roztaczana przez osoby oferujące taką pracę jest niemożliwa do osiągnięcia. W artykule przedstawimy jakie realne zarobki oferuje marketing sieciowy i czy da się tu zarobić.

Spis treści:

Marketing sieciowy możesz potraktować jak styl życia lub dodatkowe zajęcie. Dla wielu może być idealnym wyborem. Daje dużo korzyści oraz satysfakcji. Pozwala dowolnie zarządzać czasem, poznawać nowych ludzi i osiągać przyzwoite zarobki. Jednak nie każdy się do tego nadaje. Kluczowa jest umiejętność sprzedaży i zdolności interpersonalne.

Pomagamy budować zarabiające i stabilne struktury

Praca w MLM może być sposobem dorobienia do pensji lub prowadzić do zbudowania dochodu pasywnego i osiągnięcia mitycznego stanu zwanego finansową wolnością. Czy to możliwe? W obu przypadkach tak, ale ostateczne zarobki zależą od zaangażowania i czasu jaki poświęcisz.

Na czym polega praca w MLM?

Skąd biorą się pieniądze na wypłaty i na czym polega praca w MLM? Marketing sieciowy pozwala generować zarobki na dwa sposoby. Możesz działać samodzielnie lub stworzyć grupę. W obu przypadkach zarobki zależą od obrotu handlowego.

  1. Samodzielna sprzedaż produktów – jako partner firmy MLM masz dostęp do produktów w niższej cenie. Jeśli sprzedasz je klientowi po cenie katalogowej, powstanie różnica która będzie Twoim zarobkiem.
  2. Budowanie struktury – otrzymujesz prowizję od obrotu, który wygenerują sprzedawcy i klienci podlegli Tobie. Wysokość prowizji zależna jest od wartości zakupów osób, które masz w grupie. Na początku jest to przeważnie od 3% do 5%.

Czy praca w MLM zapewnia wysokie zarobki?

Niejednokrotnie słyszałeś takie obietnice, ale czy na prawdę praca w MLM zapewnia wysokie zarobki? Tak, można inkasować nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Takie progi wypłat osiągane są wyłącznie przez najlepszych. Podobnie jak w innych branżach, odsetek ludzi zarabiających wielkie pieniądze jest niewielki. To zupełnie naturalna sytuacja.

Promowanie pracy w marketingu sieciowym wyłącznie przez pryzmat zarobków jest zjawiskiem negatywnym. Może prowadzić do frustracji osób, które zdecydują się spróbować swoich sił i nie uda im się wybić ponad pewien pułap.

Polecamy portal do darmowego rejestrowania nowych partnerów

Marketing sieciowy jest dochodowy, ale to nie jedyna jego zaleta. Ten model pracy oferuje inne korzyści, które mogą zachęcić potencjalnych kandydatów. Jedną z nich jest brak ograniczeń.

Praca w MLM pozwala dowolnie gospodarować czasem. Pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz. To cenne dla osób, które chcą pogodzić marketing sieciowy z pracą na etacie, czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

Praca w marketingu sieciowym reklamowana w social mediach

Osoby rekrutujące do struktur swój marketing opierają na wysokich zarobkach. W social mediach przedstawiają bogactwo i luksusowe życie (najczęściej udawane) by zachęcić nowe osoby do dołączenia. Profile w mediach społecznościowych przedstawiają wyidealizowany obraz pracy w MLM z jednego powodu.

Patrząc krótkoterminowo, jest to skuteczna metoda. Pieniądze działają na wyobraźnię. Każdy chce być bogaty. Szybki i łatwy zysk – niestety taki kłamliwy przekaz jest prezentowany przez niektórych „mentorów”.

Prawda jest taka, że praca w MLM wymaga zaangażowania, konsekwencji oraz czasu. Nie jest łatwa i na początku nie ma nic wspólnego z idealnym życiem pokazywanym na profilach. Pierwsze sensowne zarobki mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.

Nadmierne koloryzowanie po to by zwabić i za wszelką cenę wpisać do struktury powoduje negatywne opinie o MLM.

Ile wynoszą średnie zarobki w marketingu sieciowym?

Przejdźmy do konkretów. Ile wynoszą średnie zarobki w marketingu sieciowym? Podanie kwot nie będzie łatwe ponieważ wysokość wynagrodzenia zależy od:

  • firmy
  • marży
  • produktów
  • obrotu (w głównej mierze)

W roku 2013 Homo Homini przeprowadziło ogólnopolskie badanie, którego celem było oszacowanie zarobków w firmach marketingu sieciowego. Pod uwagę wzięto przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Sprzedaży Bezpośredniej.

Tu znajdziesz opinie o firmach i produktach z naszej branży

Badanie było przeprowadzone 10 lat temu, ale w dzisiejszych czasach prawdopodobnie te dane prezentują się podobnie. Według badania tylko 13% respondentów wykonuje wyłącznie pracę w MLM.  Dla większości jest to zajęcie dorywcze.

Osoby w pełni zaangażowane zarabiają powyżej średniej krajowej. Badanie wykazało związek pomiędzy czasem poświęconym na pracę i profitem. Tak wyglądają średnie zarobki w MLM:

  • do 500 zł brutto – do 12 godzin miesięcznie (64% badanych)
  • do 2000 zł brutto – do 28 godzin miesięcznie (26% badanych)
  • do 5000 zł brutto – do 80 godzin miesięcznie (6% badanych)
  • ponad 9000 zł brutto – ponad 160 godzin miesięcznie (4% badanych)

źródło: badanie Instytutu Homo Homini 2013 rok

Jakie wnioski płyną z tego zestawienia? Jeśli na pracę w MLM poświęcisz 10 godzin w miesiącu nie zarobisz 10 000 tysięcy złotych. To pewne.

MLM – co to za praca?

Dlaczego ktoś miałby się na to zdecydować? MLM, co to za praca? Jak pokazuje przytoczone badanie, marketing sieciowy najczęściej wybierają osoby, które chcą dorobić do wypłaty. Nic w tym dziwnego, ponieważ sam wybierasz, ile pracujesz, z kim i kiedy.

Możesz dowolnie łączyć to zajęcie z inną pracą. Minus jest taki, że bez dyscypliny możesz mieć trudność z wywiązaniem się z obowiązków. Niektórzy skuteczniej pracują pod nadzorem innych.

Praca w MLM jest powiązana z ludźmi. Nie każdemu to odpowiada. Jeżeli jesteś osobą introwertyczną, która źle się czuje w relacjach międzyludzkich, będziesz musiał nauczyć się nowych umiejętności.

Decydując się na pracę w marketingu sieciowym musisz być świadom potrzeby edukacji. Bez niej nie osiągniesz wysokich zarobków, ponieważ zajęcie to wymaga nie tylko umiejętności sprzedażowych, ale również wiedzy psychologicznej i biznesowej.

Czy da się zarobić w MLM?

Na samym początku praca w MLM przynosi niewielkie zarobki. Jak to wygląda w dłuższej perspektywie? Czy da się zarobić w MLM? Mówimy o sensownych pieniądzach, czyli kwocie wyższej niż średnia krajowa.

Bazując na własnej sprzedaży  osiągnięcie przywołanego przedziału zarobków jest możliwe, ale trudne. Dlatego warto skupić się na istocie marketingu sieciowego, czyli wielopoziomowej strukturze klientów.

Jeśli skoncentrujesz się na pozyskaniu wielu klientów, którzy będą kupować produkty na własne potrzeby, korzystając z firmowego sklepu internetowego to tak, da się zarobić w MLM sensowne pieniądze.

1️⃣ Od czego zależą zarobki w marketingu sieciowym?

Zarobki zależą głównie od poświęconego czasu. Zwróć też uwagę na plan marketingowy czyli sposób naliczania prowizji. Jest to ważne ponieważ, ta sama praca może generować różne wynagrodzenie. Na przykład za obrót 10.000 zł firma A zapłaci 20% prowizji, a w firmie B zarobisz 28%.

2️⃣ Dla kogo jest praca w MLM?

Na pewno nie dla każdego. Jeśli jesteś gotowy opanować nowe umiejętności i nie boisz się systematycznego działania, a do tego jesteś ambitny – praca w MLM jest dla Ciebie. Jeśli myślisz, że samo zapisanie się do struktury gwarantuje zarobki marketing sieciowy nie jest dla Ciebie – szkoda Twojego czasu.