Przejdź do treści

Piramida finansowa vs MLM, czy marketing sieciowy to oszustwo?

Zdania są mocno podzielone jeśli chodzi o porównanie: piramida finansowa vs MLM. Przeciwnicy stawiają znak równości i zdecydowanie odradzają uczestnictwo. Dlatego osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności zastanawiają się nad tym, czy marketing sieciowy to oszustwo. Z jakiego powodu akurat ten model dystrybucji wzbudza tyle kontrowersji? Czy jest legalny?

Spis treści:

Piramida finansowa inaczej schemat Ponziego, to oszustwo polegające na wyłudzeniu pieniędzy. W zamian za zakup fikcyjnych produktów/usług lub po prostu wpłatę/inwestycję organizatorzy obiecują wypłacenie zysków w przyszłości. Nazwa nawiązuje do kształtu, który tworzony jest z hierarchicznych struktur MLM (Multi Level Marketing). Dokładnie takie same struktury możemy obserwować w przypadku biznesów opartych o marketing sieciowy.

Pomagamy budować zarabiające i stabilne struktury

Mimo wielu różnic, to podobieństwo powoduje postrzeganie obu rodzajów działalności w identyczny sposób. Tworzenie struktur wielopoziomowych to znakomity sposób na darmowe pozyskiwanie nowych członków bez reklamy i rozgłosu. Dlatego ten zapożyczony z MLM mechanizm jest wykorzystywany w oszustwach i piramidach finansowych.

Nie jest to jednak reguła. Największa w historii piramida finansowa stworzona przez amerykańskiego finansistę Bernarda Madoffa nie miała ani jednego poziomu osób poleconych. Nie przeszkodziło mu to w oszukaniu inwestorów na kwotę 35 miliardów dolarów.

MLM a piramida finansowa

Marketing sieciowy polega na oddelegowaniu dystrybucji produktów i usług niezależnym partnerom uprawnionym do budowania własnej organizacji klientów. Taka działalność jest zgodna z obowiązującym w Polsce prawem. Zatem w pełni legalny jest MLM a piramida finansowa polegająca na wyłudzaniu pieniędzy jest nielegalna.

Oszustwo polegające na systemie argentyńskim, sprzedaży lawinowej lub schemacie Ponziego w polskim prawie traktowane jest jako czyn nieuczciwej konkurencji. Organizatorzy tego rodzaju nieuczciwych przedsięwzięć mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Czy MLM to piramida finansowa?

Zastanówmy się, czy MLM to piramida finansowa. Podstawowa różnica leży w źródle kapitału. Pochodzenie pieniędzy to właśnie czynnik, który pozwala skutecznie rozróżnić marketing sieciowy od schematu Charlesa Ponziego. Żeby to zrozumieć, prześledźmy działanie obu modeli.

Polecamy portal do darmowego rejestrowania nowych partnerów

Zacznijmy od uczciwego marketingu sieciowego. Firmy MLM zajmują się sprzedażą produktów i usług. Powstaje marża – dokładnie jak w tradycyjnym sklepie. Jednak całej marży nie zgarnia jeden właściciel, ale dzielona jest na całą strukturę według obowiązującego planu wynagrodzeń. W uczciwym i legalnym modelu MLM kapitał pochodzi z marży powstałej na skutek sprzedaży. Taki model może funkcjonować tak długo, jak długo są klienci na produkty.

Piramida finansowa opiera się na wpłatach od nowych członków. Wynagradza swoje struktury z pieniędzy, które wpłacają nowi rekruci. To główna różnica. Przeważnie oszustwo jest sprytnie zamaskowane. Oferowane są fikcyjne produkty w postaci pakietów inwestycyjnych, ebooków, matryc, udziałów po to by upodobnić piramidę finansową do MLM.

W przeciwieństwie do marketingu sieciowego, żywotność piramidy finansowej jest ograniczona. Aby oszustwo mogło działać, należy ciągle rekrutować nowe osoby. W pewnym momencie staje się to niemożliwe. Co się wtedy dzieje? Organizator znika wraz z całym kapitałem, pozostawiając masę oszukanych osób.

Czy marketing sieciowy jest legalny i bezpieczny?

Jeśli nadal nie wiesz czy marketing sieciowy jest legalny i bezpieczny, możemy Cię zapewnić że tak jest. Współpracuj jednak wyłącznie z firmami sprawdzonymi. Wybierz firmę, która ma realne produkty, a ich wartość jest zgodna z rzeczywistością. Im dłużej firma działa na rynku tym lepiej.

W Polsce i na całym świecie marketing sieciowy jest legalny i bezpieczny. Potwierdzają to liczni zadowoleni klienci i partnerzy od wielu lat współpracujący ze sprawdzonymi i rzetelnymi podmiotami. Polskie prawo, a dokładnie ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jednoznacznie stwierdza, że MLM to nie piramida finansowa, a działalność oparta o marketing sieciowy nie narusza interesu uczestników.

Tu znajdziesz opinie o firmach i produktach z naszej branży

Skoro różnice pomiędzy MLM a piramidą finansową są oczywiste, to dlaczego wciąż nie wyeliminowano tego rodzaju oszustw? Otóż w teorii różnice są od razu widoczne. W praktyce piramida finansowa zawsze stara się upodobnić do MLM. Przyjmuje kapitał pod pozorem sprzedaży pakietów, materiałów edukacyjnych i innych bezwartościowych produktów.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

W Polsce piramida finansowa jest czynem nieuczciwej konkurencji, a zorganizowanie lub kierowanie takim oszustwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 24 a ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r., tekst jednolity: Dz.U. 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.)

Marketing sieciowy jest legalny i w przeciwieństwie do piramidy finansowej nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji. Mówi o tym art. 17c ust. 2 w/w ustawy. Tutaj pełna treść.

1️⃣ Jak odróżnić piramidę finansową od MLM?

Jeśli chcesz łatwo odróżnić nielegalne oszustwo od biznesu działającego w oparciu o legalny marketing sieciowy zwróć uwagę na te elementy:

MLM – wypłaty z marży, realne produkty wysokiej jakości, możliwość zwrotu produktów, długie działanie na rynku
Piramida finansowa – wypłaty z wpłat nowych członków, fikcyjne produkty, brak możliwości zwrotu produktów, krótkie działanie na rynku

2️⃣ Czy marketing sieciowy to oszustwo?

Z przedstawionego w artykule porównania: piramida finansowa vs MLM jasno wynika, że marketing sieciowy nie jest oszustwem. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem działalności w tej branży nie ma ku temu żadnych przeszkód prawnych. Precyzuje to jasno treść przytoczonej we wpisie ustawy. Jeśli potrzebujesz wskazówek na starcie zobacz: MLM jak zacząć?